FERODO ECO FRICTION BRAKE PADS
Forerunner on the market, ECO-FRICTION® is the result of 5 years of dedicated Research with 1,500 materials tested and 25 different new components.
FEATURES
- Green materials for a greener product & a significant reduction of fine particles emissions
- Noise suppression
- Increased safety
- Best-in-class performance results
- ECO-FRICTION® brake tested on 6 popular vehicles models: consistency of performance results ascertained
- Up to 17% more stopping power than competitors' brands on selected vehicles makes the Eco-Friction®pad the best product with a technical innovation already approved and adopted by vehicle manufacturers.
(01-0754-EF)
| SKU | 01-0754-EF |
| Barcode # | 4044197910090 |
| Brand | Ferodo |
| Shipping Weight | 0.1700kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001400000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.