FORCE ACCESSORIES CASE SAVER
Force Accessories are an Australian based company, designing top of the line, super-strong aluminium protection products for off-road dirt bikes. Over the years they have grown from a small company to now manufacturing products for many Australian off-road race teams and seeing big results in the Australia Enduro-X Series, Romaniacs Extreme Enduro and the ISDE events.
Force Accessories Case Savers are machined from Billet 6061 Aluminium and provide protection in the event the chain breaks or derails, which can result in extensive damage to your engine casing.
FEATURES
- CNC machined from 6061 aluminium
- Quality tested
(FA-004-SZ-01-BK)
| SKU | FA-004-SZ-01-BK |
| Barcode # | FA-004-SZ-01 |
| Brand | Force Accessories |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.