FORCEFIELD BODY ARMOUR ISOLATOR 1 ARMOUR INSERT
The new Forcefield Isolator 1 range offers the best CE Level 1 protection, whilst maintaining low weight and minimal size. Designed to replace existing bulky armour, the super soft heat-reactive Isolator 1 back armour is just 12mm thick, whilst the limb armour is down to 8mm. It offers superior impact protection, having been tested and passed against the latest CE 1 standards (including ambient and wet tests).
FEATURES
- Certified to EN1621-2:2014 Level 1
- Super slim construction (12mm)
- Heat activated
- Breathable
- Soft and comfortable
- RPT (Repeat Protection Technology)
- High energy absorption
- Lightweight (from only 57g)
SIZING
- 001: 385mm H x 285mm W
- 002 445mm H x 340mm W
- 003: 425mm H x 270mm W
(FF4008-003)
| SKU | FF4008-003 |
| Barcode # | 5060247827551 |
| Brand | Forcefield Body Armour |
| Shipping Weight | 0.3500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001042000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.