FORCEFIELD BODY ARMOUR ISOLATOR 2 ARMOUR INSERT
Instantly and dramatically upgrade the safety of your backpad-prepared riding jacket with the Forcefield Isolator 2 Back Protector Insert. Using an extremely soft, lightweight and flexible material with vents for breathability, the Isolator 2 Back Protector is Forcefield’s most comfortable back protector insert yet. The Forcefield Isolator 2 Back Protector not only exceeds CE Level 2 requirements for effective, even force dissipation, but also features Forcefield’s Repeat Performance Technology to protect against multiple impacts.
FEATURES
- Super soft
- Heat reactive
- Light weight, vented and breathable design
- Even impact energy dispersing
- Instantly and vastly improves the safety aspect of your jacket or pants
- Features Forcefield’s “RPT” – Repeat Performance Technology
- CE approved to EN1621-2 Level 2
- 18mm thick
SIZING
- 001: 385mm H x 285mm W
- 002 445mm H x 340mm W
- 003: 425mm H x 270mm W
(FF4009-003)
| SKU | FF4009-003 |
| Barcode # | 9330376778 |
| Brand | Forcefield Body Armour |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001042000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.