FORCEFIELD FREELITE BACK PROTECTOR
The FreeLite back protector takes comfort to the next level. While still offering CE Level 2 performance and Repeat Performance Technology (RPT), the new free fitting back protector offers even more breathability, flexibility and at minimal weight.
Using the very latest cutting techniques and clever design the free fitting armour shapes to the body perfectly, offering huge flexibility and no restriction when moving around on the motorcycle. A secure adjustable waist band and elastic shoulder straps keep the FreeLite in place.
FEATURES
- Lightweight
- Free fitting CE Level 2 armor
- Specially cut to maximize flexibility
- Non-restrictive and breathable construction
- Height adjustable, 3-point fastening waistband
- Heat-activated 3D body molding
- Repeat Performance Technology (RPT)
- DRI-M technology (Dynamic, Reactive, Intelligent Material)
(FF1054-M)
| SKU | FF1054-M |
| Barcode # | 2973377526 |
| Brand | Forcefield Body Armour |
| Shipping Weight | 0.7500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001042000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.