Stamped from heavy gauge stainless steel, Giant Loop® Strap Anchors bolt onto virtually any motorcycle, snowmobile, snow bike, ATV, UTV, SxS, 4×4—and even PWC.
These mounts help keep straps away from hot exhaust while shortening strap lengths for maximum stability and helps make installation of Giant Loop Saddlebags, Panniers, Dry Bags, and Tank Bags even easier.
Specifications:
- Dimensions: 44mm wide x 63.5mm long
- Slot width: 27mm (fits 25mm webbing)
- Hole: 10mm
NOTE: Not recommended for 2017-2021 KTM/Husqvarna 250-500cc models. The bolt location can lead to straps ripping and wear on your riding boots.
SOLD AS SET OF 2.
(GLSA23)
| SKU | GLSA23 |
| Model # | GLSA23 |
| Barcode # | GLSA23 |
| Brand | Giant Loop |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.003575000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.