Cot One Convertible keeps you off the cold, hard ground and fully supported.
| Assembled | Packed | |
|---|---|---|
| Height | 6.5 in / 17 cm | 6 in / 16 cm |
| Width | 27 in / 68 cm | 6 in / 16 cm |
| Weight | 4 lbs. 14 oz. / 2.22 kg | 5 lbs. 1 oz. / 2.31 kg |
| Length | 75 in / 190 cm | 21 in / 54 cm |
| Capacity | 320 lb / 145 kg | |
| Warranty | 5 years |
(HX10630R1)
| SKU | HX10630R1 |
| Model # | HX10630R1 |
| Barcode # | 9819312854 |
| Brand | Helinox |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.001966000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.