Sleep a bit closer to the stars – and farther from the cold, hard ground.
This brings everything a Helinox cot delivers – then elevates it. Easily packed, it’s the perfect camping cot, provides a comfortable sleep on motorbike tours, fishing trips or at the campsite. It also makes a great guest bed at home.
Set up is quick and intuitive, the poles and sleeping platform are durable and strong, our proprietary design keeps it from sagging – all night long – and the taller height makes it a great bench during the day.
(HX10686-R)
| SKU | HX10686-R |
| Barcode # | 4755506481 |
| Brand | Helinox |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.001966000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.