This waterproof map of South Australia's Flinders Ranges includes inset national park maps and visitor information on the spectacular Flinders Ranges and Vulkathunha-Gammon Ranges, including information on the history and traditions of the Adnyamathanha people — making trip planning and navigation simple. Accompanying tourist information includes self-drive 4WD treks, historic sites and contact details listed for national parks and reserves.
Key Features
- GPS surveyed roads and tracks
- Self-drive 4WD tracks
- Camping, bush camping, walking tracks
- Historic sites
- Detailed National Park inset maps
Key Specifications
- Edition: 6th
- Publication Date: 1/11/18
- Scale: 1:400,000
- Folded size (WxHxD): 140mm x 250mm x 3mm
- Flat size (WxH): 700mm x 1000mm
- Weight: 0.09kgs
(9321438001607)
| SKU | 9321438001607 |
| Barcode # | 1951742274 |
| Brand | Hema Maps |
| Shipping Weight | 0.0900kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001125000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.