A regional map of the Mid North Coast of New South Wales (1:350,000) that ranges from Northern Newcastle, west to Mudgee, as far as Gunnedah in the North and East to Port Macquarie. Covered regions in the map include; Gunnedah, Tamworth, Mudgee, Port Macquarie, Maitland, Kempsey, Taree, and Forster. Also includes the following National Parks; Barrington Tops NP, Oxley Wild Rivers NP, Hat Head NP, Carrai NP, Werrikimbe NP, Cottan-Bimbang NP, Mummel Gulf NP, Nowendoc NP, Curracabundi NP, Wollemi NP, Goulburn River NP, Yengo NP, and Towarri NP. On the opposite side is a detailed inset map of the Barrington Tops National Park (at 1:100,000 scale) plus extensive information on numerous regions, including visitor, historical and background information.
Key Features
- Comprehensive regional map of the Mid North Coast of New South Wales
- Camping & rest areas
- Fuel locations
- Points of Interest
- Detailed map of Barrington Tops National Park (at 1:100,000 scale)
- Detailed National Park Listing with facilities
- Tourist Information Centres
Key Specifications
- Edition: 1st
- Publication Date: 1/09/2022
- Scale: 1:350,000
- Folded size (WxHxD): 140mm x 250mm x 3mm
- Flat size (WxH): 700mm x 1000mm
- Weight: 0.09kgs
(9781922668226)
| SKU | 9781922668226 |
| Barcode # | 5806460426 |
| Brand | Hema Maps |
| Shipping Weight | 0.0900kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001050000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.