K&N powersports oil filters contain a modern synthetic filter media, designed for ultimate flow with less pressure drop, yet engineered for outstanding filtration. K&N powersports 'spin-on' oil filters feature a heavy-duty metal can. Most of these have a 17 mm nut affixed onto the end that allows for easy removal. The 17 mm nut is crossed-drilled so racers can safety wire the filter to their bike.
- O/E replacement oil filters for most cars, trucks, SUV's, motorcycles, & ATV's
- 17 mm exposed nut designed for easy oil filter removal
- Heavy duty construction for extreme conditions
- Anti-drain back valve (where applicable) eliminates dry starts, prevents oil from draining back into crankcase during engine shutdown
Specifications:
- Anti Drain Back Valve: No
- Bypass Valve: Yes
- Filter Material: Cellulose Media
- Gasket Material: Nitrile Rubber
- Height: 2.795 in (71 mm)
- Outside Diameter: 3.098 in (79 mm)
- Product Box Height: 3.06 in (78 mm)
- Product Box Length: 3.63 in (92 mm)
- Product Box Width: 3.56 in (90 mm)
- Product Style: Oil Filters
- PSI Relief Valve: 1.92
- Removal Nut: Yes
- Removal Nut Size: 17 mm
- Style: Canister
- Thread Specification: 3/4 In. 16 UNF
- Weight: 0.6 lb (0.3 kg)
(KN-160)
| SKU | KN-160 |
| Barcode # | 024844303707 |
| Brand | K&N |
| Shipping Weight | 0.2980kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000512000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.