K&N OFF-ROAD REPLACEMENT AIR FILTERS
K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air flow with excellent filtration.
FEATURES
-
Designed to provide increased horsepower and acceleration.
-
Specifically developed for Off-Road, Motocross, ATVs, UTVs and Side by Sides.
-
Pleated cotton media provides a large filtration area offering low restriction, high-capacity and long service intervals.
-
Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration.
-
Fits directly into OEM air box with application-specific sealing bead ensuring a precise fit.
-
No fuel management modifications are required to obtain increased performance.
-
Washable & reusable.
(KBM-1199)
| SKU | KBM-1199 |
| Barcode # | 6911157132 |
| Brand | K&N |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.