Theres a reason top racers trust K&N® to protect their trophy trucks in the Baja 1000, premium racecars in 24 Hours of Le Mans, million-dollar NASCAR engines, and high-horsepower dragsters: K&N® air filters let airflow in, and keep dirt out. Designed for the racetrackmade for your vehicle. Layered, oiled cotton media provides up to 50% more airflow than traditional paper air filters, which can provide an increase in horsepower. The durable filter frame and media is designed to last for the entire lifespan of your vehicle.
WASHABLE & REUSABLE
- Unlike disposable filters which must be frequently replaced, K&N® High-Flow Air Filters are washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle.
INCREASE PERFORMANCE
- High-flow cotton media is designed to allow up to 50% more airflow than traditional paper filtersand greater airflow can result in increased horsepower and torque. K&N® air filters are tested on a SuperFlow flow bench to ensure increased airflow over a stock filter. View testing data for many K&N filters on individual product pages.
(KHA-5013)
| SKU | KHA-5013 |
| Barcode # | 024844340870 |
| Brand | K&N |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.