K&N off-road replacement air filters are ideal for extended use in dirty and dusty off-road riding and provide clean carburetion even at high altitude. Generally, no jet changes are required with just a K&N filter element. K&N replacement air filters are washable and reusable and provide high air flow with excellent filtration.
FEATURES
- Designed to provide increased horsepower and acceleration
- Specifically developed for Off-Road, Motocross, ATVs, UTVs and Side by Sides
- Pleated cotton media provides a large filtration area offering low restriction, high-capacity and long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offers excellent filtration
- Fits directly into OEM air box with application-specific sealing bead ensuring a precise fit
- No fuel management modifications are required to obtain increased performance
- Washable & reusable.
(KSU-4000)
| SKU | KSU-4000 |
| Barcode # | 024844080622 |
| Brand | K&N |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.004000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.