K&N Powersports Cartridge Oil Filters are designed to satisfy the needs of racers and engine builders as well as the average motorcycle or ATV owner who wants the best oil filter available. K&N Powersports Oil Filters trap harmful contaminants while the filter's construction allows for high oil flow rates. K&N Oil Filters are covered by a limited warranty to be free from defects in materials and workmanship when installed and replaced using engine and equipment manufacturer's recommended service intervals.
FEATURES
- High performance design for outstanding filtration
- High-efficiency media with uniform pleats
- Oil filter designs provides for a high rate of oil flow
- Ideal for high-end synthetic motor oil
(KN-145)
| SKU | KN-145 |
| Barcode # | 024844084262 |
| Brand | K&N |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.