Klim D3O IP Ghost Knee/Elbow Pads (Set of 2)
The thinnest most flexible D3O pads available
$69.95
In Stock
Especially suited for motorcycle gear where comfort and low bulk are priorities, D3O® IP Ghost® pads use Impact Print® technology to create fit-and-forget flexibility and protection.
- D3O® patented technology
- Certified to exceed the performance requirement of EN 1621-1:2012 (level 1) for ambient and wet conditions
- Type A coverage
- Superior breathability and low profile design
- Market-leading flexibility with limb conforming geometry
- Simple hook-and-loop garment integration
- Universal pad orientation for user preference (fabric facing out or in)
(3346-000-000-400)
| SKU | 3346-000-000-400 |
| Model # | 3346-000-000-400 |
| Barcode # | 681573627735 |
| Brand | Klim |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.