KLIM LATITUDE PANTS
The Latitude Pants have long been a popular touring piece.
Now redesigned in its fifith generation and upgraded with features engineered for grand journeys. Latitude is an excellent motorcycle travel companion for your most epic rides, rain or shine, day after day, dusk til dawn - or even longer.
SHELL/CONSTRUCTION
- Gore-Tex performance shell
- Guaranteed to Keep You Dry
- Stretch Gore-Tex upper knee, thigh, crotch and back yoke for mobility
- 600D Cordura overlays on knees, seat and lower cuffs
- Perforated goat leather overlays on inner knees
- Goat leather trim detail
- 3M Scotchliteâ„¢ carbon black reflective material
- YKK zippers
- Pending CE A rating certified to EN 17092-4
- Available in short, regular and tall inseam lengths for the perfect fit
ARMOUR SYSTEM
- D3O LP1 level 1 vented hip/adjustable knee armour
- Cooling mesh pad pocket materials
- Knee adjustment straps keep armor in place
VENTILATION
- 2 thigh intake vents
- 2 thigh exhaust vents
STORAGE
- 2 hand pockets
- 1 front thigh pocket
FIT/COMFORT
- Moisture-wicking antimicrobial breathable mesh liner
- Cooling mesh panels behind knees
- Waist adjustment straps
- Seamless crotch design for comfort & mobility
- Botoom cuff adjustment
- Jacket-pant zip connection
Gear Protection Guarantee
This product falls under Klim's Gear Protection Guarantee. Click here to read more!
(5147-004-030-233-c)
| SKU | 5147-004-030-233-c |
| Barcode # | 5147-004-030-233-c |
| Brand | Klim |
| Shipping Weight | 2.5000kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.002244000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.