The Selkirk Short is KLIM’s hybrid performance short with 4-way stretch and a water-repellent finish ideal for swimming or kayaking and cruising around town.
Crafted from a lightweight and durable nylon polyester blend performance fabric, the Selkirk Short is as versatile as it is comfortable with an inseam gusset for added comfort and freedom of movement.
Specifications
- Lightweight, durable, quick-dry, comfortable nylon polyester blend stretch performance fabric
- PFC-free DWR (Durable Water Repellent) finish repels water for quick-drying performance
- Stretch for optimal movement and everyday comfort
- Inseam gusset for comfort and freedom of movement
- One concealed front hand pocket zipper for valuables
- Two back welt drop-in pockets and two front slash pockets
- Mesh pocket bags for drainage
- 10" inseam
Fabrics
71% nylon, 25% polyester, 4% spandex with PFC-free DWR finish | 4.60 oz/sq yd; 156 GSM
(2029-000-030-931-c)
| SKU | 2029-000-030-931-c |
| Barcode # | 2029-000-030-931-c |
| Brand | Klim |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.