When high performance cooling and comfort are crucial on a ride, choose the Klim Solstice -1.0 Sleeveless
Klim's Solstice cooling base layers use chemical-free fabric technology for cooling, moisture-wicking and evaporation, making this material unlike other cooling and sweat-wicking fabrics on the market.
These fabrics will deliver consistent cooling and wicking performance throughout the lifetime of the garment.
Specifications
- KLIM Solstice Cooling fabric with chemical-free cooling technology
- Fast-drying, breathable, moisture-wicking, antimicrobial
- 4-way stretch mesh fabric
- Athletic fit
- Non-abrasive neck and arm cuffs for added comfort
- Low profile comfort seams
- Tagless
- Can be worn as base layer or as training top
(4111-000-110-000-c)
| SKU | 4111-000-110-000-c |
| Barcode # | 4111-000-110-000-c |
| Brand | Klim |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.090m |
| Shipping Cubic | 0.000918000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.