KLIM TACTICAL SHORTS
The KLIM Tactical Short is a padded compression riding short designed to add protection and wick moisture away from your skin to ensure maximum possible comfort on your ride. Built with body-mapped impact protection on strategic high-impact locations on your hips, thighs and more, the Tactical Short, optimised with KLIM Aggressor Cooling 100% brrr chemical-free cooling stretch fabric, features a high-tech triple-density chamois that absorbs riding impacts in the saddle and prolongs the comfort of your ride.
FEATURES
- Perforated XRD Extreme Impact Protection articulated padding in impact zones on hips, thighs and over tailbone (9.5mm XRD Hip and Upper hip, 6mm XRD Thigh and Coccyx)
- Padded compression riding short
- Super breathable moisture-wicking polyester material
- 4-way-stretch KLIM Aggressor Cooling fabric with 100% brrr cooling technology
- Soft elastic waistband
- Thin suede texture chamois in crotch/groin area for better comfort and less bulk, better seat feel for off-road riding
- Flat lock seams for comfort
- Silicone band to keep thigh cuff in place
- Tagless
- Mesh side of thighs for added venting
(4030-002-110-000-c)
| SKU | 4030-002-110-000-c |
| Barcode # | 4030-002-110-000-c |
| Brand | Klim |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.001920000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.