Coolcore's patented chemical-free cooling, moisture-wicking, moisture transportation and evaporation fabrics used in this neck gaiter are exactly what you need to keep cool and maximize performance.
Unlike other cooling and sweat-wicking fabrics that rely on chemicals or polymer crystal treatments that degrade over time, the Tek Sok will deliver consistent cooling and wicking performance throughout the lifetime of the garment.
- Coolcore patented chemical-free cooling fabric
- Four-way stretch
- Non-abrasive flat-lock stitching for comfort
- Stretch seams to avoid seam popping
- Breathable, moisture-wicking fabric
- Fast-drying
- One size fits all
(6024-003-000-006)
| SKU | 6024-003-000-006 |
| Model # | 6024-003-000-006 |
| Barcode # | 687408019942 |
| Brand | Klim |
| Shipping Weight | 0.0700kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.140m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.003194000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.