Each goggle is equipped with tear-off posts and clip to house multiple Viper Moto laminated tear-off stacks. [Sold separately]
Fogtech HD Anti-fog
- Nothing ruins a ride faster than a fogged lens. Klim have sourced the best materials and methods to bring you the best in anti-fog possible with current technology. The Fogtech HD formula is designed to manage extreme temperature differences and keep your vision in full HD. That means from the early morning chill to the mid-day heat, your lens defeats the fog while you conquer your ride.
Tri-Tested Polycarb UV 400 Lens
- The Viper Moto Goggle keeps your eyes safe with an impregnated UV400 protection and durability that goes beyond the industry standard of two tests by passing three unique tests [EN 174 2001, ANSI Z87.1 and ASTM F659].
(3982-000-000-007)
| SKU | 3982-000-000-007 |
| Model # | 3982-000-000-007 |
| Barcode # | 687408012011 |
| Brand | Klim |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.001077000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.