Engineered to provide the highest level of durability while maintaining an extreme level of mobility and ventilation, the Women's XC Lite series is the perfect choice for the fastest off-road racers.
- Highly ventilated/streamlined in-the-boot off-road pant
- Main body lightweight mesh
- Low bulk materials inside the boot
- Genuine leather between the legs for grip and protection
- Printed graphics
- Zippered thigh pocket for quick access to phone
- Moisture-wicking mesh liner
- Side waist adjustment
- Silicone inside waist to keep pants up and jersey tucked in
- Anchored liner construction in knee area reduced bunching
- TPU fly and waist adjustment tabs
(3998-002-004-000-c)
| SKU | 3998-002-004-000-c |
| Barcode # | 3998-002-004-000-c |
| Brand | Klim |
| Shipping Weight | 0.5860kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.130m |
| Shipping Cubic | 0.002244000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.