Introducing Kriega's new range of 100% waterproof motorcycle packs
Constructed from a 500D Cordura® LITE outer shell with a taped seam inner liner. The pack is built to withstand the harshest conditions, providing maximum protection for your belongings. The double-ended roll-top closure provides a flexible waterproof solution with easy access from both ends.
The ROLLPACK is designed to fit securely on a rear rack or pillion seat and can be rolled up and carried on the bike or in a backpack when you need extra storage. For quick and easy fitting the integrated cam-buckle straps loop around the bike frame and ‘hook-back’ to the pack. In addition, Subframe-Loops are included for motorcycles with no visible frame or rack. Once fitted to the bike simply hook the integrated straps onto the Subframe-Loops and tighten down. With a 20-Litre capacity, this tail pack offers ample space for your keep-dry essentials with a build quality that second to none.
Specifications
- 100% waterproof, lightweight pack
- Universal fit to any typre of bike
- Easy to mount on a rack or rear sear
- Double entry roll-top closure
- Durable Cordura® construction
- Roll-up to carry/store
- 10 year guarantee
Maximum Capacity - 20 Litres / 1200 cu in
Weight - 643g / 22.6oz
(KRP20-L)
| SKU | KRP20-L |
| Model # | KRP20-L |
| Barcode # | 5060461762911 |
| Brand | Kriega |
| Shipping Weight | 0.7500kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.270m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Shipping Cubic | 0.020732000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.