Kriega Back Protector Insert
HIGH-LEVEL PROTECTION
CE LEVEL 2 - The ultra-lightweight back protector slots into your backpack to offer the highest CE-approved level of protection. The fit and forget insert provides impact protection whatever you wear under your backpack.
LIGHTWEIGHT
The RHEON patented algorithmic design mimics how cells are packed in nature. It helps materials to be lighter, naturally.
FLEXIBLE
Dynamic, reactive material gives impact protection exactly where its needed, while maintaining total comfort and flexibility.
COMPATIBILITY
Compatible with all KRIEGA backpacks (excluding Hydro-2 hydration pack).
DIMENSIONS
- 405(l) x 155(w) x 17(d) mm.
WEIGHT
- 300g - 10.6oz.
(KABPR)
| SKU | KABPR |
| Barcode # | 5060461763222 |
| Brand | Kriega |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.003000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.