Key Features:
- Rugged Durability: With 1000D Cordura® and Hypalon construction this tool roll is built to endure the rigors of off-road adventures, ensuring your tools stay protected and ready for action, no matter the conditions.
- Usable Storage: The 3 x YKK® zipped pockets and compartments offer more than enough room for your essential tools including:- tyre leavers, tyre repair kit, adjustable spanners and multi-tools etc.
- Secure Fastening: The hook closure and adjustable cam fastening system keeps your tools tightly in place, preventing any unwanted rattling or shifting while you’re tearing up the trails.
- Quick-Access Design: The T6 alloy socket rail with 8 x 3/8” keep your sockets in order and allows you to grab the right tool at the right time, without fuss. Alternative size 1/4” and 1/2” socket rails are also available as accessories.
- Room for the Small Stuff : A YKK® zipped Hypalon mesh pocket and inner sleeve pocket provide a separate storage location for smaller items:- fuses, zip-ties, lock-wire, tape etc.
Tech Spec:
- 1000D Cordura® construction
- 2 x 1-Litre pockets with YKK® zips
- 6061-T6 alloy socket rail with 8 x 3/8” clips
- YKK® zipped Hypalon mesh pocket
- Inner sleeve pocket for smaller items
- Hook closure with adjustable cam
- 10 Year guarantee
- Size: 460 x 270mm unfolded
- Weight: 405g
Note Tools are not included.
(KOSTORO)
| SKU | KOSTORO |
| Model # | KOSTORO |
| Barcode # | 5060461763086 |
| Brand | Kriega |
| Shipping Weight | 0.6500kg |
| Shipping Width | 0.160m |
| Shipping Height | 0.160m |
| Shipping Length | 0.160m |
| Shipping Cubic | 0.004869000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.