A compact dual-sport/adventure backpack the TRAIL9 has the perfect combination of a 4-litre waterproof roll-top main body and a separate 5-litre zip-access hydration compartment, with the choice of three compatible hydration reservoir sizes available (sold separately).
Features
- QUADLOC-Lite‚Ñ¢ Harness transfers weight from the shoulders to the chest and body, giving all-day riding comfort, even with heavy loads.
- Ultra-durable 420D Cordura® Lite Plus and Hypalon construction.
- Air-mesh back panel for rider comfort.
- YKK water-resistant zip.
- Guaranteed waterproof 4-litre main pack body.
- 5-litre zip compartment.
- 2L, 3L and 3.75L hydration reservoir compatible (sold seperately)
- External Hypalon net with elastic cord adds useful extra storage.
- Removable waist strap for extra pack stability when riding.
- Reflective panels on the harness give added visibility.
- Harness pocket compatible.
- Formed-web carry handle
- Available in Black, Lime or Orange
- 10 YEAR GUARANTEE
Dimensions: 400(h) x 210(w) x 130(d)mm
Volume: 9-litres (550cu in) total capacity.
Weight: 1030g
(KRUT9-B)
| SKU | KRUT9-B |
| Model # | KRUT9-B |
| Barcode # | 5060461761754 |
| Brand | Kriega |
| Shipping Weight | 0.8000kg |
| Shipping Width | 0.230m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.012817000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.