MATRIX A8 ALUMINIUM FOLDING RAMP
Strong 6063 Aircraft Aluminium 8ft Motorcycle Loading Folding Ramp
"This new design is killer and really lightweight and strong. The best looking ramp on the market." Justin Brayton"
FEATURES
- Made from 6063 aircraft-quality tubing.
- 2.43 meters long & 240mm wide inside rails. 270mm edge to edge outer dimension
- Exclusive "slow-motion" folding centre hinge with replaceable rubber bushing.
- Welded non-slip aluminium centre rungs.
- Replaceable rubber feet.
- Extra strong tongue with rubber under pad.
- Aircraft quality tig welded construction.
- Customizable tongue graphics.
- Used by all top riders and teams.
- Weight capacity 550lbs (249.5kg)
(A8-101)
| SKU | A8-101 |
| Barcode # | 814206037209 |
| Brand | Matrix |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.300m |
| Shipping Height | 0.200m |
| Shipping Length | 1.100m |
| Shipping Cubic | 0.066000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.