MATRIX E-SERIES 1.5" TIE DOWNS
Economic Tie-Down Set With Top Soft Loop Hook, Bottom S Hook W Locking Spring.
FEATURES
- Overall length is 70" x 1.5" (wide), made from abrasion resistant nylon webbing.
- All stitching is double stitched with square/cross with heavy duty nylon thread.
- Top soft loop extension with rubber coated " S" hook incorporated into a design that protects your handlebars.
- Assembly strength is 1400lbs and a 400lb load limit.
- Custom spring loaded lock-on " S HOOK" bottom for a secure connection.
- Custom Sllk Screened non-fade graphics in 3 factory colours.
- Heavy-duty steel " cam-lock" with heavy duty steel spring for a secure lock.
(MAE1-301)
| SKU | MAE1-301 |
| Barcode # | 814206034246 |
| Brand | Matrix |
| Shipping Weight | 1.3000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.300m |
| Shipping Length | 0.500m |
| Shipping Cubic | 0.015000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.