- 2 tyre spoon set with versatile adapter insert
- Both levers have perfectly contoured tire lever on one end
- One lever has unique combination stepped 12/10 mm box end wrench on the other end for rim lock nuts
- Unique no-pinch tip on one lever helps protect inner tube during tire installation
- The second wrench has hex box wrench for 32 mm axle nuts on the other end
- Made from lightweight forged 7075-T6 aluminum
- Hard anodized finish
- Wenches are under 10 inches in length and weigh only 3.5 oz.
- 32 mm hex for axle nuts is rated for a maximum torque of 90 lb/ft
- 10/12 mm hex is rated for a maximum torque of 50 lb/ft
- Unique patented adapter allows use on 27 mm and 22 mm axle nuts
- Adapter is made from CNC machined aluminum for precise fit and function
- Adapter weighs under 30 grams
(08-080589)
| SKU | 08-080589 |
| Barcode # | 08-0589 |
| Brand | Motion Pro |
| Shipping Weight | 0.4900kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.090m |
| Shipping Length | 0.090m |
| Shipping Cubic | 0.000790000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.