Moto-Master Brake Pads are developed to give you the most performance and longest life out of your brake system. Designed to have a progressive feel at the lever, our sintered metal pads offer a strong initial bite, along with great durability in extreme conditions. They also provide high thermal stability of up to 1,100 degrees Fahrenheit (600C) without any noticeable brake fade. Moto-Master Brake Pads are compatible with any OEM brake discs, but are specifically designed to work best with our own brake rotors.
FEATURES
- Grand prix specification sintered brake pad
- Soft compound
- High initial bite
- Provides more aggressive braking action
- High temperature resistant
(MM-093212)
| SKU | MM-093212 |
| Barcode # | 5707367120956 |
| Brand | Moto-Master |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.001540000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.