Moto-Master RoadPRO Brake Pads
Sintered street brake pad for new generation high performance sports, touring and custom motorcycles. Offers a combination of fade free brake performance, great brake feel and thermal stability. The RoadPro Sinter Front has been especially developed for sport riding and high loads from heavy motorcycles.
Moto-Master RoadPRO Brake Pads are developed to give you the most performance and longest life out of your brake system.
Moto-Master RoadPRO pads are developed to perfectly match Moto-Master Brake Discs.
FEATURES
- Sintered street brake pad designed for high-performance sports, touring, and custom motorcycles.
- Provides fade-free brake performance, excellent brake feel, and thermal stability.
- RoadPro Sinter specifically developed for sport riding and heavy motorcycles.
- Engineered for optimal performance and extended brake system life.
- Designed to perfectly match Moto-Master Brake Discs.
(732-9214-416802)
| SKU | 732-9214-416802 |
| Barcode # | 732-9214-416802 |
| Brand | Moto-Master |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.