MOTOHANSA PRO ADVENTURE TOOL KIT
Sick of paying hundreds of dollars for workshop time just to install a new guard or change your oil? Or costly towing fees that aren't included in your membership because the Road Side Assist guys dont have a sparkplug socket deep enough or an Allen Key big enough to fit your front wheel?
The new Pro Adventure Tool Kit's are now available from Motohansa. These new tool kits are professional quality tools with a lifetime guarantee. These quality kits give you all the tools required for routine servicing, front & rear wheel removal, spark plug removal & adjustment of levers, handlebars and more. Invaluable for the serious rider and the home service guy.
***32MM SUPER SOCKET PICTURED NOT INCLUDED. SOME MODELS REQUIRE ADDITIONAL 27MM, 32MM OR 34MM SUPER SOCKET FOR REAR AXLE NUT. PLEASE ADD THE SOCKET YOU NEED***
KIT INCLUDES
- 12 PCS bits (SL5.5, T8, T10, T15, T20, T25, T27, T30, T40, T45, T50, T55)
- 11 PCS bits (PH2, H1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5, 5.5, 6, 7, 8)
- High torque ratchet with adjustable length handle & bit holder
- Multi function t-bar bit driver
- 3/8" x 10" locking extension
- 3/8" x 1/4" adaptor bit holder
- 3/8" socket 5 PCS : E8, E10, E12, & 10mm, 12mm, 13mm, 15mm, 17mm
- 3/8" bit socket T45, T50
- 3/8" x 16mm spark plug removal tool
- Wrenches - 7 PCS - 8mm, 10mm, 11mm, 12mm, 13mm, 14mm, 17mm
- 3/8" flex head ratchet super slim type
- 24mm x 3/8" drive socket (For rear axle nut)
- Multi-step 17mm, 19mm, 22mm, 24mm axle removal socket
DIMENSIONS
- Size when rolled up: 340mm x 100mm
- Size when layed out: 340mm x 450mm
- Weight: 2.95 kg
(MTT0001-60P)
| SKU | MTT0001-60P |
| Model # | MTT0001-TRPBLK |
| Barcode # | MTT0001-60-Black |
| Brand | Motohansa |
| Shipping Weight | 3.5000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.220m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.010706000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.