Motorex 1L 10w50 4T Cross Power 4 Stroke Oil
Known as the oil of Switzerland, Motorex has been lubricating motorcycle engines and components for 100 years. 2017 saw the celebration of 100 years of Motorex, and there's no doubting the strong reputation associated with the Motorex brand name. Trusted by factory race teams worldwide, Motorex products range from air filters to chain lube, brake fluid and oils. Market-leading performance, an unmatched range of every product you could ever need
FEATURES
- 100% synthetic
- Race-developed and proven
- A blend of Ester and PAO technology
- Extreme temperature and shear stability
- Optimised clutch and gearbox performance
- Specific anti-corrosive package for toughest
- Off-road applications
- Low Noack
(MCP4T1)
| SKU | MCP4T1 |
| Barcode # | 7611197017516 |
| Brand | Motorex |
| Shipping Weight | 0.9500kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.230m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.001380000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.