The Motoz Tractionator Enduro S/T gives riders the best of both worlds, with an aggressive MX grip with a robust enduro construction. The rear is reversable for Soft/wet or Soft/Dry giving a more taylored traction profile for mud or sand/loam. Weight has been reduced to the max without lowering puncture strength. It's the closest thing to outright MX competition traction with enduro worthy carcass and sidewalls. DOT Homologated.
Designed for use in conditions
- 50% Dry - 50% Wet
- 30% Hard - 70% Soft
(MOTES110_90-19)
| SKU | MOTES110_90-19 |
| Model # | MOTES110-90-19 |
| Barcode # | 5060609910068 |
| Brand | Motoz |
| Shipping Weight | 5.8000kg |
| Shipping Width | 0.380m |
| Shipping Height | 0.380m |
| Shipping Length | 0.380m |
| Shipping Cubic | 0.058560000m3 |
Yes
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.