MOTOZ RALL-Z ADVENTURE TYRE
Rall Z is the most aggressive off-road adventure tyre in the Motoz range. Its DNA is part desert race tyre and part long distance adventure tyre.
FEATURES
- Based on the popular Tractionator Adventure but with more aggressive off-road traction in all weather extremes.
- Off-road performance with reasonable on-road manners.
- Tested and proven construction and compound for adventure and rally use.
- Self-cleaning and self-sharpening tread pattern gives excellent predictability and power delivery.
- Designed in Australia for dependable performance in a wide variety of conditions without the need to change tyre pressures between off road and on road.
- An excellent choice for conditions from outback desert to coastal forests and fire trails.
- Hybrid compound with Silica for optimum grip in mud and snow.
- RallZ is also available in a range of tube type adventure sizes for lightweight adventure bikes.
- Load / Speed Rating (70 Q TL) DOT.
Note: Image for reference only product may vary slightly for fitment
(MOTRXR90-90-21-TT)
| SKU | MOTRXR90-90-21-TT |
| Model # | MOTRXR90-90-21-TT |
| Barcode # | 5060609910655 |
| Brand | Motoz |
| Shipping Weight | 4.1000kg |
| Shipping Width | 0.390m |
| Shipping Height | 0.390m |
| Shipping Length | 0.390m |
| Shipping Cubic | 0.059578000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.