Motul M3 perfect leather has been developed to help prolong the life of your leathers by cleansing, nourishing and reviving all types of leather, whilst also helping to protect against external aggressions. This treatment provides your leathers with a waterproofing / anti-rain effect to help against water ingress.
Protects against external influences (wear and tear, discoloration). It has a water-repellent properties. It prolongs the life of leather products. Designed for care of leather goods (jackets, pants, boots, gloves, leather seats, saddlebags, etc.)
Features:
- Cleans, nourishes and revives all types of leather
- Protects against external aggressions
- Makes apparel water resistant
- Prolongs the life of leather
(16-721-00)
| SKU | 16-721-00 |
| Barcode # | 3374650239118 |
| Brand | Motul |
| Shipping Weight | 0.4800kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.220m |
| Shipping Length | 0.060m |
| Shipping Cubic | 0.001848000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.