Get the most out of your motorcycle and keep it maintained with this kit by Motul.
Pack Includes:
1x Motul Road Chain Lube - 400ml
A colourless water and rust resistant adhesive spray that coats motorcycle chains even at high speeds. Especially recommended for very fast motorcycles, Motul Road Chain Lube reduces friction and increases chain durability
1x Motul Chain Clean - 400ml
Motul Chain Clean cleans all types of motorcycle chains (road and off-road) and those of other vehicles (bicycle, moped, go-kart, ATV). Motul Chain Clean removes all encrusted deposits: dust, soil, sand, oil... It's chlorine-free extreme grease formula is perfectly suited to O-ring, X-ring and Z-ring chains.
1x Chain Cleaning Brush
(16-731-00)
| SKU | 16-731-00 |
| Barcode # | 0633841758719 |
| Brand | Motul |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.270m |
| Shipping Length | 0.070m |
| Shipping Cubic | 0.002457000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.