Features
- lifetime Warranty
- 100% Waterproof heat welded Seams
- Strap Mount
- Maximum UV protection
- 100% Waterproof Tarpaulin PVC
- Watertight roll closure with quick release buckles
- UV Coated material cleans easily & prevents slipping or marking
- RIGG STRAPĀ® can also be used as a separate tie down system
- Removable internal panels help bag hold its shape
- Can be mounted across or along seat or tail section
- Purge valve makes for compression easy
- Dual-purpose carry handles can be used as compression straps
- Reflective accents for enhanced visibility
Dimensions
- Length - 43cm
- Width - 22.5cm
- Height - 25cm
- Volume - 25 L
(67-425-11)
| SKU | 67-425-11 |
| Model # | SE-4025 |
| Barcode # | 718943000543 |
| Brand | Nelson-Rigg |
| Shipping Weight | 1.2000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.270m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Shipping Cubic | 0.020732000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.