FEATURES
- Protect your shoulders, elbows & forearms with high-impact resistant, injection molded plastic hard shell
- Soft padded IPX® material offers impact absorption protection that covers a large portion of the chest
- IPX® back protector extends from the base of the neck to lower back; helping ensure complete protection where you need it most
- 9 areas of adjustment for the perfect fit
- Back protector zips off for easy cleaning
- Extensive mesh venting helps keep you cool while riding
- Adjustable elastic kidney belt with Hook and Loop closure for a secure fit
- Neck brace compatible
(0571402-c)
| SKU | 0571402-c |
| Barcode # | 0571402-c |
| Brand | Oneal |
| Shipping Weight | 1.6000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.690m |
| Shipping Length | 0.450m |
| Shipping Cubic | 0.004900000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.