OUTBACK MOTORTEK PANNIER RACKS
Outback Motortek have designed the most universal and functional pannier racks for your Aprilia Tuareg 660! They allow for simple and secure mounting of hard panniers, soft luggage, and other accessories like a fuel canister or their very own tool box.
They are offered in two version: Standard and X-Frame. The Standard pannier racks are simplified and offer a long compatibility list with aftermarket panniers and the X-Frame pannier racks feature welded tabs on all four corners and the sliding X-Bracket that allows you to customise weight distribution, to better secure your luggage and to install extra accessories. You can also take it off the pannier racks to reduce weight! These are the standard version.
These pannier racks are constructed of mild steel which is what makes them robust enough to hold your luggage and absorb impact from drops and tip overs if things go south! Additionally, they have standardised dimensions (350mm [L] x 250 [H] made of 18mm diameter tubing) which gives you the option of mounting a wide range of panniers.
Standard pannier racks are known to be compatible with:
- Mosko Moto Backcountry Pannier Kit
- Kriega OS 22, OS 32 and OS 32 (with OS-Platform)
- ADVWORX / TREKK - 30L/20L
- Turkana Gear HippoHips Soft Panniers
- Giant Loop MotoTrekk and RTW
- Wolfman
- Enduristan Monsoon 3 and EVO
- LoneRider MotoBags
(OBM-APR-TUA660-SPR-ASM-B)
| SKU | OBM-APR-TUA660-SPR-ASM-B |
| Model # | OBM-APR-TUA660-STPR-ASM-B |
| Barcode # | OBM-APR-TUA660-STPR-BL |
| Brand | Outback Motortek |
| Shipping Weight | 3.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.450m |
| Shipping Length | 0.450m |
| Shipping Cubic | 0.035508000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.