Outback Motortek offers a three-stage drop and drag tested crash bars for the Ducati Multistrada V4/V4S in order to protect or limit the damage of the plastic panels, turn signals and/or the radiator.
- Quality build – 25mm steel tube with 2mm wall thickness.
- Less is often more – We’ve utilized the strongest crash bars’ mounting points while keeping the structure compact for overall strength.
- Hybrid solution – Frame and lower crash bars mounted.
- Powder coated – combined with sandblasting it’s a killer combination to protect your product’s surface.
- Product weight: 3,7kg
(OBM-DUC-MTST-UPC-BK)
| SKU | OBM-DUC-MTST-UPC-BK |
| Model # | OBM-DUCMTST-V4-UCB-BL |
| Barcode # | OBM-DUCMTST-V4-UCB-BL |
| Brand | Outback Motortek |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.340m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.041020000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.