There are now universal rugged pannier racks available for the Ducati Multistrada. Mount soft luggage and Rotopax containers to extend is range and durability.
Available in two configurations:
X-Frame: the Ducati Multistrada V4/V4S are the most universal and functional side pannier frames yet, allowing simple, secure mounting of Rotopax, hard panniers and soft luggage.
Please note: The ‘X-Frame’ corner tabs have recently been updated as shown below. All product images will soon reflect this change.

Standard: The difference between our standard pannier racks and the X-Frames is that the standard frames don‚'t feature RotoPax mounts and tabs welded on all four corners. However, there's the option to purchase Rotopax brackets separately on our website.
Total width of the pannier racks installed: 48.5cm
Please note: We recommend that this product be installed by a qualified technician. Please call our staff if you have any questions.
(OBM-DUC-MTST-V4-STPR-BK)
| SKU | OBM-DUC-MTST-V4-STPR-BK |
| Model # | OBM-DUCMTST-V4-STPR-BL |
| Barcode # | OBM-DUCMTST-V4-STPR-BL |
| Brand | Outback Motortek |
| Shipping Weight | 4.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.450m |
| Shipping Length | 0.450m |
| Shipping Cubic | 0.035508000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.