The design of crash bars for the 2022 GasGas ES 700 and SM 700 is a compact, sturdy set of crash bars that do not reach far away from its mounting points. Our crash bars are only frame mounted.
Features and Benefits
- Quality 21 steel tube with 2mm wall thickness
- Less is often more. We didn’t try to cover the whole entire bike with crash bars that look like a cobweb. GasGas ES 700 and SM 700 models have very few tough mounting points, thus it makes more sense to create one solid and compact set of crash bars that stay close to the few mounting points instead of being far spread out that results in an overly flexible and “soft” structure.
- Powder coated - combined with sandblasting it's a killer combination to protect your product's surface. No frills and tough just like your ADV/Dual Sport bike!
- 2kg/4.5lbs
Instructions
(OBM-GAS-700-CB-BK)
| SKU | OBM-GAS-700-CB-BK |
| Model # | OBM-GAS700-CB-BL |
| Barcode # | OBM-GAS-700-BK |
| Brand | Outback Motortek |
| Shipping Weight | 2.3000kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.340m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.041020000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.