Outback Motortek Honda CRF1100L Africa Twin Adventure Sports 20-26 Matte Black Upper Crash Bars
$439.95
In Stock
Additional protection for the upper section on Honda CRF1100L Africa Twin models.
Outback Motortek's upper crash bars use the truly tested and trusted lower crash bars as a base.
- Hand MIG welded – It’s all about the strength! Outback Motortek continue to follow their philosophy: toughness and functionality over appearance.
- Quality 25mm/1″ steel tube with 2mm wall thickness.
- Tough mounting points – No cutting corners here (either)! Outback Motortek used precise laser cut pieces for perfect fitment using 5mm thick metal mounts. These parts absorb the impact from drops and tip overs instead of your bike’s chassis.
- Sandblasted – A vital part of our manufacturing process is ensuring the best possible adhesion of coatings. Sandblasted surfaces will withstand most surface scratches and give you a longer-lasting product.
- Powder coated – Combined with sandblasting, it’s a killer combination to protect the product’s surface. No frills, and tough just like your Africa Twin!
Choose your model of Africa Twin to ensure you receive the correct crash bars.
ONLY compatible with Outback Motortek Lower Crash Bars.
(OBM-HON-CRF11-UCB-AS-BK24)
| SKU | OBM-HON-CRF11-UCB-AS-BK24 |
| Model # | OBM-CRF1100AS-UCB-BL24 |
| Barcode # | OBM-CRF1100AS-UCB-BL24 |
| Brand | Outback Motortek |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.340m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.041020000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.