Features
- Hand MIG welded - It's all about the strength! We continue to follow our philosophy: toughness and functionality over appearance.
- 22mm steel tube with 2mm wall thickness - Matches the specs of the specs of the factory KTM crash bars
- Less is often more - One of our goals was to preserve the low centre of gravity feature of the KTM 1290 Super Adventure by using the same tubing diameter as the KTM factory crash bars.
- Tough mounting points - No cutting corners here (either)! Precision laser cut pieces for perfect fitment using 5mm thick metal mounts. These parts absorb a lot of impacts from crashes, rather than your bike's chassis that's worth thousands of dollars/Euros.
- Powder coated - combined with sandblasting it's a killer combination to protect your product's surface. No frills and tough just like your ADV/Dual Sport bike!
(OBM-KTM-1290SA-LCB-OR)
| SKU | OBM-KTM-1290SA-LCB-OR |
| Model # | OBM-KTM1290SA-LCB-OR |
| Barcode # | OBM-KTM1290SA-LCB-OR |
| Brand | Outback Motortek |
| Shipping Weight | 7.3000kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.340m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.041020000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.