Outback Motortek Suzuki DL650 V-Strom 04-26 Black Centre Stand
Rated 3/5 based on 1 reviews.
$384.95
In Stock
Not having a centre stand on your motorcycle is like not having a seat on it. This accessory will serve you well during maintenance or parking and you will never regret the investment.
Features:
- Maintenance - one of the most important features. This accessory will come really handy when you have to lubricate your chain, remove the tires etc.
- Parking - the sturdy structure will hold your Vstrom securely in a fully vertical position. It’s also beneficial when storing your bike in the winter time or in confined spaces.
(OBM-SUZ-DL650-CST-BK)
| SKU | OBM-SUZ-DL650-CST-BK |
| Model # | OBM-DL650-CS |
| Barcode # | OBM-DL650-CS |
| Brand | Outback Motortek |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.340m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.041184000m3 |
Not suitable for lowered bikes.
23 March 2020The quality of this part is excellent. I have one big problem. My bike has been lowered 30mm and the centre stand is unusable. I cannot get the bike up onto the stand.
(3)