Centre Stand for your Triumph Tiger 900 can be a valuable addition when it comes to maintaining the chain, changing or repairing tires, washing your bike and parking in tight spaces.
Description:
- Maintenance - one of the most important features. This accessory will come really handy when you have to lubricate your chain, remove the tires etc.
- Parking - the sturdy structure will hold your Triumph Tiger 900 securely in a fully vertical position. It's also beneficial when storing your bike in the winter time or in confined spaces.
Installation:
Disclaimer on Outback Motortek's Triumph Tiger 900 range of products:
There have been several Tiger 900 (all models) reports regarding failed/cracked frames and subframes. Triumph has recently announced that they do not warranty any of these cases if aftermarket products have been installed. By releasing this disclaimer we state that we do not take any responsibilities for frame and subframe failures either or any other damages, nor do we issue refunds on any of our Tiger 900 (all models) products.
(OBM-TRI-TG900-CS)
| SKU | OBM-TRI-TG900-CS |
| Model # | OBM-T900-CS |
| Barcode # | 7014096612 |
| Brand | Outback Motortek |
| Shipping Weight | 2.6000kg |
| Shipping Width | 0.340m |
| Shipping Height | 0.340m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.041184000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.