Please note: The ‘X-Frame’ corner tabs have recently been updated as shown below. All product images will soon reflect this change. We may still have stock of the old design, please give us a call if you're after a particular one.

Designed by Adventure Moto Australia and manufactured by Outback Motortek
The X-Frame for the Yamaha Tenere 700 are the most universal and functional side pannier frames yet. The sliding ‘X’ plate design allows a 1 gallon fuel canister to be installed on the inner side. The X-shaped plates included with the X-Frame pannier racks are black by default.
You can remove the X-Bracket from your frames when running Hard Luggage to reduce the frame weight.
Compatible with:
- ADVWORX 20L Panniers
- ADVWORX 30L Panniers
- Kriega OS 22 and OS 32 with OS-PLATFORM
- Giant Loop MotoTrekk Panniers
- Giant Loop Round The World Panniers
- Wolfman
- Mosko Moto Backcountry 35
- Mosko Moto Scout 25L Pannier kit (V2.0)
- Enduristan Monsoon 3
- LoneRider MotoBags
- Givi Soft Bags GRT709 Canyon
Rack Width
- Symmetrical: 61cm
- Asymmetrical (narrower profile): 55cm
- High Exhaust Version (Asymmetrical only): 50cm
Asymmetrical High Exhaust Compatibility
- HP Corse SP1
- MIVV Dakar
- This list will expand once compatibility is confirmed with other brands.
The High Exhaust version is available in Standard and X-Frame pannier racks. Total width of the high exhaust version (slightly asymmetrical): 50cm
Please Note: High Exhaust racks will not fit the standard exhaust model. These panniers will NOT FIT with OEM Rear Rack.
Please note: We recommend that this product be installed by a qualified technician. Please call our staff if you have any questions.
(OBM-YAM-XT700-XPF-HE)
| SKU | OBM-YAM-XT700-XPF-HE |
| Model # | OBM-T700-XPR-BL-HE |
| Barcode # | OBM-T700-XPR-SM-HE |
| Brand | Outback Motortek |
| Shipping Weight | 5.0000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.450m |
| Shipping Length | 0.450m |
| Shipping Cubic | 0.035508000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.