POLISPORT CLUTCH COVER PROTECTOR
Since 1978, Portuguese company Polisport has been manufacturing quality plastic pieces for dirt bikes. From humble beginnings that saw the initial production of a single replacement fender, Polisport is one of the industry leaders.
FEATURES
- Abrasion and impact resistant
- Built-in Rubber O-Ring
- Easy and Intuitive installation (Removal of the clutch cover is not necessary).
- Hard Shell in hard resistant PA6
- Perfect fit to the clutch cover
- Optimum impact protection against rocks.
- All mounting hardware is included.
- Slim design to minimize interference with the riders boots.
- Resistance to high continuous temperature.
- Compatible only with OEM clutch covers.
(75-847-89K)
| SKU | 75-847-89K |
| Barcode # | 5604415137808 |
| Brand | Polisport |
| Shipping Weight | 0.7500kg |
| Shipping Width | 0.350m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.006125000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other Adventure Moto Australia users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.